Käsityökoulu Robotti tarjoaa syksyn 2016 aikana kuusi eri teemaista 13-18 -vuotiaille nuorille suunnattua elektronisen taiteen työpajaa. Työpajoissa pääsee tutustumaan laajasti erilaisiin elektronisen taiteen lajeihin, työtapoihin ja tekniikoihin alalla toimivien taiteilijoiden johdolla. Työpajat on suunnattu vasta-alkajille; aiempaa kokemusta tai omia laitteita ei tarvita. Työpajat ovat ilmaisia ja jokaiseen työpajaan otetaan kymmenen ensimmäisenä ilmoittautunutta.

Järjestämme jokaisessa Käsityökoulu Robotin toimipisteessä kaksi työpajakokonaisuutta. Turussa pääsee tutustumaan virtuaalitodellisuuteen; ja elektroniseen ääneen ja äänen jälkikäsittelyyn. Helsingin Robotilla tehdään ohjelmoitua valotaidetta Arduinolla ja tutustutaan projection mappingiin. VJ-hommiin ja circuit bendingiin taas pääsee sukeltamaan Käsityökoulu Robotin Espoon pajalla. Työpajat on tarkoitettu johdannoksi käsiteltävään aiheeseen ja pajoissa pyritään käyttämään avoimia ohjelmistoja joita osallistujat pääsevät käyttämään työpajan jälkeen omissa projekteissaan.

Jos elektroninen taide kiinnostaa voit vaikka ilmoittautua kaikkiin työpajoihin. Käsityökoulu Robotin ELEKTRONIK-työpajat ovat ainutlaatuinen mahdollisuus innostua ja päästä alkuun elektronisen taiteen parissa alan huippujen johdolla!

 

ILMOITTAUDU TYÖPAJOIHIN TÄMÄN LINKIN KAUTTA

 


 

TURUN TYÖPAJAT

 

VR: Virtual Reality – 23.-24.9. klo 16.00-19.00 – Työpaja täynnä jonoon voi ilmoittautua!

 

saari_vastaranta_lauri_tujula_2016

Työpajassa tutustutaan VR-teknikkaan tuottamalla yhteinen virtuaalitodellisuus. VR-tekniikka tarkoittaa virtuaalisen ympäristön luomista virtuaalitodellisuuslasien kautta tutkittavaksi. Tutustumme yleisimpiin virtuaalitodellisuuden tekemisessä käytettyihin ohjelmistoihin kuten Unity, Blender. Paja antaa edellytykset toteuttaa omia virtuaalimaailmoja ja 3D-malleja.

Työpajan opettaja Lauri Tujula on Turkulaistunut kuvataiteilija, joka on kiinnostunut peleistä

ja uusien digitaalisten tekniikoiden mahdollisuuksista osana taiteellista ilmaisuaan. Erityisesti kiinnostus on viimeaikoina lauri_tujula_smallsuuntautunut omien lapsuusmuistojen purkamiseen ja virtuaalitodellisuus-teknologian mahdollisuuksien tutkimiseen, pelien ja tarinankerronnan välineenä. Pelaamiseni alkoi joskus 1990-luvun alkupuolella, saatuamme serkulta ylijääneen Commandore 64 tietokoneen. Lempipelejäni tuolla laitteella olivat mm. Defender of the Crown, Last Ninja ja Giana Sisters.

Aika: 23.-24.9. Klo 16.00-19.00

Paikka: Manillan kuvataidekeskus, Itäinen Rantakatu 64
20810 Turku

 

Tietokone-ääntä & konemusaa – 18.10., 25.10. ja 1.11. klo 16.00-18.00

 

Siemens_Studio_for_Electronic_Music_-_Console,_Signal_generator,_Tape_recorders_-_Deutsches_Museum,_2010Pärähtääkö punk tai droppaako dubsteb? Kiinnostaako oman musan tekeminen? Syntyykö makuuhuoneessasi huomisen hitit? Tietokoneääntä ja konemusaa -työpaja opettaa alkeet oman musiikin äänittämiseen ja äänen jälkikäsittelyyn tietokoneella oli tyylilajisi black metal, suomi rap tai kokeellisempi äänitaide.

Työpajassa tutustutaan ääneen ja äänenkäsittelyyn. Käymme läpi mikrofonit ja muut äänilähteet, sekä tavallisimmat tekniikat muokata ääntä. Tästä etenemme moniraitaäänityksen perusteisiin tietokoneella (Reaper-ohjelma). Paja antaa hyvän pohjan äänen kanssa työskentelemiseen, äänisuunnitteluun ja musiikin äänittämiseen.

Työpajan opettaja Jari Suominen on turkulainen muusikko, mediataiteilija ja tutkija. Hänen erikoisalaansa on elektroniikka, ääni ja ohjelmointi. Hän on opettanut ohjelmistokehitystä ja tee-se-itse-elektroniikkaa mm. Helsingin yliopistossa, Teatterikorkeakoulussa ja Aalto yliopistossa. Jari soittaa useissa bändeissä, kuten Shogun Kunitoki, Jarse ja Kiila.jari_s

Aika: 18.10., 25.10., 1.11. klo 16.00-18.00

Paikka: Manillan kuvataidekeskus, Itäinen Rantakatu 64, 20810 Turku

 

 


HELSINGIN TYÖPAJAT

 

Arduino ja valo – 26.10., 2.11. ja 9.11. klo 16.15-18.15

20160906_094841

Arduino ja valo -työpajassa opitaan ohjelmoimaan Arduinoa ja tekemään yksinkertaisia interaktiivisia sovelluksia käyttäen erilaisia valonlähteitä mediana. Samalla tutustutaan erilaisiin sensoreihin (esim. valosensori, aurinkokennot) ja elektroniikan alkeisiin. Työpaja ei edellytä aiempaa ohjelmointikokemusta tai elektroniikan tuntemusta.

Opettajana toimii mediataiteilija Jukka Hautamäki, joka asuu ja työskentelee Helsingissä / Lontoossa. Jukka työskentelee monialaisesti (ääni, valo, liikkuva kuva, elektroniikka) mediataiteen kentällä taiteilijana, kouluttajana ja kuraattorina. Jukan teoksia ja työskentelyä on ollut esillä Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa, hän on pitänyt interaktiivisen äänitaiteen Hautamaki_profile_picja elektroniikan työpajoja Suomessa (Helse, MUU, Aalto Yliopisto) ja Euroopassa.

Aika: 26.10., 2.11. ja 9.11. klo 16.15-18.15

Paikka: Arabian peruskoulu, Berliininkatu 4, 00560 Helsinki (sisäänkäynti Berliininkadun ovesta)

 

 

 

Projection mapping: 3D projisointi – 24.10., 31.10. ja 7.11. klo 18.00-20.00

Projection_Mapping_-_Pakistan

Kiinnostaako video tai animaatio? Projection mapping tekniikalla voit tehdä huikean näyttävän esityksen heijastamalla videosi vaikka kuution eri seinämille! Voit käyttää tekniikkaa vaikka bändisi taustaprojisoinneissa tai vaikkapa teatteriesityksen lavasteena!

Työpajassa opitaan ja tutkitaan miten videotykistä projisoitu kuvaa tai videota voidaan käyttää kolmiulotteisessa tilassa projection mapping -tekniikalla. Käymme läpi mitä kaikkea tällä tekniikalla voi tehdä ja opimme alkeet. Työpajan aikana jokainen osallistuja pääsee ryhmässä suunnittelemaan ja toteuttamaan lyhyen demon.

_DSC6136_Theofanis KavvadasTyöpajan opettajana toimii helsinkiläinen lavastaja Fabian Nyberg, joka työskentelee myös valon ja videon kanssa. Fabian on kiinnostunut siitä, miten teknologiaa voi käyttää osana esitystä ja suunnittelua ja hän on joka päivä valmis oppimaan uutta ja väärinkäyttää vanhaa. 

Aika: 24.10., 31.10. ja 7.11.  klo 18.00-20.00

Paikka: Arabian peruskoulu, Berliininkatu 4, 00560 Helsinki (sisäänkäynti Berliininkadun ovesta)

 

 


 

ESPOON TYÖPAJAT

 

VR: Virtual Reality – 11.-12.11.

saari_vastaranta_lauri_tujula_2016

Työpajassa tutustutaan VR-teknikkaan tuottamalla yhteinen virtuaalitodellisuus. VR-tekniikka tarkoittaa virtuaalisen ympäristön luomista virtuaalitodellisuuslasien kautta tutkittavaksi. Tutustumme yleisimpiin virtuaalitodellisuuden tekemisessä käytettyihin ohjelmistoihin kuten Unity, Blender. Paja antaa edellytykset toteuttaa omia virtuaalimaailmoja ja 3D-malleja.

Työpajan opettaja Lauri Tujula on Turkulaistunut kuvataiteilija, joka on kiinnostunut peleistä

ja uusien digitaalisten tekniikoiden mahdollisuuksista osana taiteellista ilmaisuaan. Erityisesti kiinnostus on viimeaikoina lauri_tujula_smallsuuntautunut omien lapsuusmuistojen purkamiseen ja virtuaalitodellisuus-teknologian mahdollisuuksien tutkimiseen, pelien ja tarinankerronnan välineenä. Pelaamiseni alkoi joskus 1990-luvun alkupuolella, saatuamme serkulta ylijääneen Commandore 64 tietokoneen. Lempipelejäni tuolla laitteella olivat mm. Defender of the Crown, Last Ninja ja Giana Sisters.

Aika: 11.-12.11. (perjantaina klo 16.00-19.00 & lauantaina klo 14.00-17.00)

Hinta: Ilmainen

Kohderyhmä: 13-18v. nuoret

Paikka: Lasten kulttuurikeskus Pikku-Aurora, Järvenperäntie 1-3, 02940 Espoo

 

 

 

Vuorovaikutteinen video – 26.9 ja 3.10 klo 16.00-19.00  – TYÖPAJA PERUTTU

 

14195370_10154247523285804_6603421131798853146_o

Työpajassa tutustutaan videon reaaliaikaiseen muokkaamiseen erilaisilla efekteillä sekä yksinkertaisten ohjelmoinnin avulla toteutettujen animaatioiden luomiseen Quartz Composer -ohjelmalla. Työpajassa käytetään myös yksinkertaisia sensoreita, joiden avulla videoita voi muokata ja ohjata esimerkiksi valon tai äänen avulla. Opittuja taitoja voi käyttää esimerkiksi musiikin visualisoimiseen (VJ) tai videotaiteessa.

 

Työpajan opettaja Matti Niinimäki on mediataiteilija, joka käyttää teknologiaa 1901237_10152733627005804_7755128598619792051_ntaideteosten sekä kokeellisten laitteiden luomiseen. Matti on opettanut ohjelmointia, elektroniikkaa sekä vuorovaikutteista taidetta mm. Aalto yliopistossa, Kuvataideakatemiassa, Lapin yliopistossa, Teatterikorkeakoulussa sekä lukuisissa työpajoissa Suomessa ja ulkomailla. Vuonna 2015 Suomen käsityön museo valitsi Matin Vuoden käsityöläiseksi. 

Aika: 26.9 ja 3.10 klo 16.00-19.00

Paikka: Lasten kulttuurikeskus Pikku-Aurora, Järvenperäntie 1-3, 02940 Espoo

 

Circuit bending: Virtapiiri vääntyy – 5.-6.11. klo 14.00-17.00

img_7781

CIRCUIT BENDING -työpajassa VIRTAPIIRI VÄÄNTYY! Circuit bending on tarkoituksellista elektronisten laitteiden muokkausta ja väärinkäyttöä! Circuit bendingin eli bendaamisen kohteeksi soveltuvat parhaiten ääntä tuottavat lelut, pienet radiot ja muut paristokäyttöiset äänilaitteet. Työpajassa rakennetaan oma kokeellinen syntetisaattori soitin lisäämällä ja poistamalla niistä osia soiviin sähköleluihin elektronisia osia eli komponentteja. Bendaamiseen ei tarvitse aiempaa kokemusta elektroniikan rakentelusta, työskentely on kokeiluun perustuvaa ja ennen kaikkea hauskaa! 

20150610_114617-2Työpajan opettajana toimii Harri Vähänissi, joka on helsinkiläinen kuvataiteen opettaja ja taiteilija. Kokemus ja osaaminen elektronisen taiteen ja kokeellisten sähkösoittimien parissa on karttunut kierrätyselektroniikkaan erikoistuneen taidekollektiivi Kokeellisen elektroniikan seuran ”Koelsen” pitkäaikaisena jäsenenä. Koelsen mukana hän on pitänyt lukuisia työpajoja, näyttelyitä ja konsertteja ympäri Eurooppaa ja Suomea. 

Aika:  5.-6.11. klo 14.00-17.00

Paikka: Lasten kulttuurikeskus Pikku-Aurora, Järvenperäntie 1-3, 02940 Espoo

 

 

ILMOITTAUDU TYÖPAJOIHIN TÄMÄN LINKIN KAUTTA

 

Taiteen edistämiskeskus tukee toimintaa.

taike_vaaka-2

 

 

ps. Muistattehan myös Jukka Hautamäen HELLO WORLD! – Arduino-ohjelmoinnin alkeet nuorille (13-18v.) työpajan Kirkkonummen kirjastossa 20.10., 27.10., 3.11., 10.11., 17.11. ja 24.11. klo 17.00-18.30. Ilmoittautuminen suoraan kirjastoon sähköpostitse jyrki.valto@kirkkonummi.fi. Työpaja on ilmainen.