Yleistä

Processing on ohjelmointikieli jolla voi helposti luoda omia teoksia, interaktiivisia pelejä tai vaikkapa taidetta. Processing on suunniteltu nimenomaan median kanssa työskenteleville luovien alojen ihmisille ja sen käyttöönotto on helppoa. Tässä ohjeessa näytetään miten asennat Procssingin tai vaihtoehtoisesti käytät sitä nettiselaimella. Nettiselain versioita on mahdollista käyttää myös tableteille, älypuhelimilla tai muilla koneilla joihin ei ole mahdollista asentaa ohjelmistoa.

Processingin asentaminen tietokoneeseen

 1. Processing-ohjelmointiympäristön voit ladata osoitteesta: https://processing.org/download/
 2. Valitse käyttämäsi käyttöjärjestelmä ja aloita lataus
 3. Seuraa latausohjelman ohjeita ja processing on asennettu koneellesi
 4. Kun olet saanut processingin-käynnistettyä, aukeaa processingiin tyhjä ikkuna, jota processing kutsuu sketch:ksi. Tähän voit alkaa kirjoittamaan koodia.
 5. Processingissa on kaksi nappulaa Play ja Stop (katso kuva) joilla saat ohjelman aloitettua ja lopetettua.
 6. Lisäksi alhaalta löydät paikan joka ilmoittaa mahdollisista virheistä koodista.
 7. Nyt voit aloittaa, vaikka tekemällä interaktiivisen naama-tehtävän

Processingin käyttäminen nettiselaimessa

Processing-ohjelmointiympäristöä voi käyttää kahdella eri verkkosivulla: Sketchpad.cc-sivustolla sekä OpenProcessing-sivustolla. Sketchpad.cc-sivuston hyvä puoli on se, että se ei vaadi kirjautumista, mutta sketchpadd-sivusto ei toimi kaikissa mobiililaitteissa. OpenProcessing toimii kaikissa mobiileissa, mutta vaatii tilin luomisen, joka on tosin ilmaista. OpenProcessingin lisäetu on se että siinä voi tehdä luokkahuoneita ja tällöin tehtyjä töitä voi helposti jakaa ja esitellä.

 1. Processing-ohjelmointiympäristön voit ladata osoitteesta: https://processing.org/download/
 1. Valitse käyttämäsi käyttöjärjestelmä ja aloita lataus
 2. Seuraa latausohjelman ohjeita ja processing on asennettu koneellesi

Mitä seuraavaksi?

 • Kokeile interaktiivisen naaman tekemistä, katso ohjeet!.