OPEN DAY -pajat – Kevät 2018

Käsityökoulu Robotin OPEN  DAY on kaikille lapsille ja nuorille vanhempineen tarkoitettu avoin päivä! Voit tulla rakentamaan omaa projektiasi ja kokeilemaan Robotin laitteita ohjaajien opastuksella. OPEN DAY on paikka missä voimme yhdessä pohtia ja oppia uutta. OPEN DAY:ssä aina pajakohtaisen teema-projekti, josta voi aloittaa!  OPEN DAY:ssä lapset ja vanhemmat työskentelevät, tutkivat ja kokeilevat yhdessä. Osallistua voi haluamansa ajan; voitte vaikka jatkaa projekteja tulevilla OPEN DAY kerroilla. Työpajat järjestetään Lasten kulttuurikeskus Pikku-Aurorassa (Järvenperäntie 1-3, Espoo). Työpajat ovat ilmaisia.

OPEN DAY 1 –  Valobotti – 3.2.2018 klo 10.00-14.00

Valobotit rantautuvat nyt myös Pikku-Auroraan. Pajassa  pääsee rakentamaan lapsen ja vanhemman yhteisenä projektina valo-ohjattavan pikku robotin. Aiempaa kokemusta ei tarvita, mutta projekti vaatii aikuisen apua. Projektissa käytetään kuumaliimaa ja ruuvaria! Valobotin rakentaminen kestää noin 45 minuuttia eli viimeisten bottien rakentaminen aloitetaan 13.15. HUOM! Tapahtumassa ei ole kahviota. www.facebook.com/events/200165027391473/

OPEN DAY  2 – Virtapiiri vääntyy – 17.3.2018 klo 10.00-14.00 HUOM! Uusi ajankohta on 19.5. klo 10.00-14.00

HUOM! Virtapiirit vääntyy -paja järjestetään toukokuussa osana Pikku-Auroran Unelmalauantaita!

Maaliskuussa Pikku-Auroran Unelmalauantaissa vietetään Bravo! – lastenteatterifestivaalia. 17.3. Tarjolla on korealainen teatteriesitys ja pajoja pikkuväelle. Lisätietoa löydätte täältä: https://www.facebook.com/events/561898690811329/

Käsityökoulu Robotti pitää tapahtumassa Virtapiirit vääntyy! -pajaa, missä kaikenikäiset pääsevät kokeilemaan circuit bendingiä eli muokkaamaan elektronisia laitteita lisäämällä niihin erilaisia uusia elektroniikan osia. Circuit bendingissä väärinkäytämme elektroniikkaa ja muokkaamme laitteiden käyttäytymistä, ääniä ja liikettä! Paja sopii kaiken ikäisille ja siihen voi osallistua haluamansa ajan. HUOM! Unelmalauantaissa on kahvio.

OPEN DAY 3 – Meta-Boxi – 7.4.2018 klo 10.00-14.00

Huhtikuun Open Day:ssä tutustutaan ohjelmoinnin alkeisiin hyödyntäen Käsityökoulu Robotin Meta-Boxi -ohjelmointiohjeita. Tule kokeilemaan laitteiden ohjelmointia Arduino-ohjelmointi alustalla tai graafista ohjelmointia Processing-alustalla. Työpaja sopii parhaiten kouluikäisille yhdessä vanhemman kanssa. Meta-Boxi -ohjelmointia voi tehdä haluamansa ajan. HUOM! Tapahtumassa ei ole kahviota.

OPEN DAY 4 – Vappunen – 30.4.2018 klo 16.00-19.00

30.4. Pikku-Aurorassa vietetään Vappusta! Tervetuloa tutustumaan Käsityökoulu Robotin viikoittaisten ryhmien kevätnäyttelyyn Gellaria Galleriaan. Näyttelyssä esillä kevään ryhmien sähköisiä ja interaktiivisia kojeita ja teoksia! Tapahtumassa tarjolla myös muuta Vappu-hauskaa! Vappusen tarkempi ohjelma julkaistaan kevään aikana ja se on löydettävissä Pikku-Auroran sivuilta (www.pikkuaurora.fi) ja Facebookista (/www.facebook.com/pikkuaurora/).