Salossa järjestetään jälleen Silmänjuhla-mediataidetapahtuma 10.-17.9. Löydät lisää tietoa tapahtumasta täältä. Käsityökoulu Robotti järjestää Silmänjuhlassa Valobotti-työpajan 9.9.

Tervetuloa Käsityökoulu Robotin työpajaan rakentamaan oma valo-ohjattava robotti, joka menee päälle kun siihen osoittaa taskulampulla! Työpajassa tutustutaan yksinkertaisen rakentamisen kautta virtapiiriin ja elektroniikkaan eikä aiempaa kokemusta tarvita. Paja soveltuu kaikille yli neljävuotiaille yhdessä aikuisen kanssa; tarkka rakenteluprojekti sujuu parhaiten parityönä! Robotin saa itselleen ja sen rakentaminen kestää noin tunnin. Työpajat järjestetään alkamaan tasatunnein 11.00, 12.00 ja 13.00 ja pajaan on ennakkoilmoittautuminen. Mukaan pääsee myös paikanpäällä jos pajassa on tilaa. Ilmoittautumislomake löytyy täältä tästä linkistä.

PÄIVÄMÄÄRÄ: 9.9.2017

KELLONAIKA: 11.00-14.00 (työpajat tasatunnein klo11, klo12 ja klo13)

PAIKKA: Salon elektroniikkamuseo, Salorankatu 5-7 (Astrum-keskus), ovi 3, 24240 Salo

ILMOITTAUTUMINEN: Ilmoittaudu tällä lomakkeella

HINTA: Ilmainen