Käsityökoulu Robotti tarjoaa valobotti -pajan osana Espoon kaupungin KULPS! -kulttuuripolkua. Valobotti -paja on varattavissa ilmaiseksi Espoolaisille 3.-9. luokka-asteiden luokille 5.9.2017-30.5.2018 välillä tiistaiksi tai torstaiksi klo 10.00-11.30. Työpaja järjestetään Lasten kulttuurikeskus Pikku-Aurorassa (Järvenperäntie 1-3. 02940 Espoo). Työpaja voidaan järjestää suomen lisäksi englanniksi.

Käsityökoulu Robotin valobotti -paja esittelee taidekasvatuslähtöisen näkökulman teknologiaan, käyttäen keskeisenä metodina itse rakentamista ja ilmiöiden käsittelemistä konkreettisesti käsin. Toteutamme elektronisen projektin alusta loppuun, osasista valmiiksi toimivaksi teokseksi, laitteeksi tai sovellukseksi, miten kukin lopputulosta tahtoo kutsua! Työpajassa opimme perusperiaatteita teknologian toiminnasta. Oppilaat saavat kokemuksen mahdollisuudesta hallita ja muokata elektronista ja sähköistä ympäristöämme. Käytämme pajassa mahdollisimman paljon aikaa varsinaiseen tekemiseen ja avaamme teknologian toimintamalleja projektin edetessä. Työpajan osallistujat saavat vinkkejä jatkotyöskentelyyn mm. botin ohjelmointiin. Avoimia oppimateriaaleja jatkotyöskentelyyn: www.kasityokoulurobotti.fi

Ilmoittautumiset ja tiedustelut (31.7. alkaen): roi@kasityokoulurobotti.fi / 0442646006

LISÄTIETOJA:
http://www.kulttuuriespoo.fi/fi/event/9020-kasityokoulu-robotin-valobotti-paja