Käsityökoulu Robotin OPEN DAY:t käynnistyvät taas! Espoon Lasten kulttuurikeskus Pikku-Aurorassa järjestetään kevään aikana kolme OPEN DAY:tä, joihin kaikki isot ja pienet lapset vanhempineen ovat tervetulleita taiteilemaan, rakentamaan ja kokeilemaan.

Kevään 2017 OPEN DAY -pajoissa tutkitaan ja rakennetaan yhdessä! Voit tulla paikalle hyödyntämään Käsityökoulu Robotin laitteita ja materiaaleja rakentaessasi omaa projektia. Saat projekti ideoita myös paikan päällä. Paja-ohjaajat vinkkaavat ja neuvovat alkuun eri ikäisille sopivissa projekteissa. Tekeminen perustuu lasten ja vanhempien omaan haluun rakentaa, kokeilla ja tutkia! Voit mm. tutustua matalankynnyksen elektroniseen rakentamiseen, aloittaa oman peliprojektin tai vaikkapa mallintaa ja printata oman hahmon 3D printterillä! Työpaja on ilmainen.

Lasten kulttuurikeskuksessa on lauantaisin tarjolla myös muita pieniä pajoja. Lisätietoa Pikku-Auroran pajoista löytyy Facebookista.

Käsityökoulu Robotin kevään 2017 OPEN DAY:t järjestetään 4.2., 4.3. ja 8.4. – klo 10.00-14.00

PAIKKA: Lasten kulttuurikeskus Pikku-Aurora, Järvenperäntie 1-3, 02940 Espoo

Tervetuloa!