Tässä tehtävässä tutustutaan hahmon animoimiseen käyttäen pohjana edellä luotua liikkuvaa hahmoa.

Animaatio luo illuusion liikkuvasta hahmosta. Illuusio syntyy, kun kuva vaihtuu sopivalla tahdilla kahden tai useamman kuvan välillä. Aloita animointi siis Asusteet-välilehdestä (1) ja klikkaa Asuste1-hahmoa hiiren kakkospainikkeella sekä valitse “kopioi”. Valitse Asuste2 aktiiviseksi ja muokkaa piirtoeditorilla hahmolle animaation toinen asento.

Palaa Skriptit-välilehteen. (2) Valitse Ohjaus-välilehdestä ehtolause “odota (1) sekuntia” (3) ja raahaa se jo olemassa olevan, liikkumista määrittelevän koodin alkuun. Määrittele arvoksi yhden sekunnin sijaan 0.05 sekuntia. Valitse Ulkonäkö-valikosta “vaihda asusteeksi [asuste2]” (4) ja raahaa se tapahtumaksi “odota (0.05) sekuntia” -komennon jälkeen. Lisää tämän jälkeen tapahtumaksi jälleen “odota (0.05) sekuntia” ja Ulkonäkö-välilehdestä jälleen “vaihda asusteeksi [asuste1]”. (5)