Suuren suosion Turussa saanut VR – Virtual Reality -työpaja järjestetään uudelleen 11.-12.11. (perjantaina klo 16.00-19.00 & lauantaina klo 14.00-17.00). Tällä kertaa ilmainen 13-18 -vuotiaille nuorille suunnattu työpaja järjestetään Espoon Käsityökoulu Robotilla (Järvenperäntie 1-3).

ILMOITTAUDU TYÖPAJOIHIN TÄMÄN LINKIN KAUTTA


 

Työpajassa tutustutaan VR-teknikkaan tuottamalla yhteinen virtuaalitodellisuus. VR-tekniikka tarkoittaa virtuaalisen ympäristön luomista virtuaalitodellisuuslasien kautta tutkittavaksi. Tutustumme yleisimpiin virtuaalitodellisuuden tekemisessä käytettyihin ohjelmistoihin kuten Unity, Blender. Paja antaa edellytykset toteuttaa omia virtuaalimaailmojasaari_vastaranta_lauri_tujula_2016 ja 3D-malleja.

Työpajan opettaja Lauri Tujula on Turkulaistunut kuvataiteilija, joka on kiinnostunut peleistä

ja uusien digitaalisten tekniikoiden mahdollisuuksista osana taiteellista ilmaisuaan. Erityisesti kiinnostus on viimeaikoina suuntautunut omien lapsuusmuistojen purkamiseen ja virtuaalitodellisuus-teknologian mahdollisuuksien tutkimiseen, pelien ja tarinankerronnan välineenä. Pelaamiseni alkoi joskus 1990-luvun alkupuolella, saatuamme serkulta ylijääneen Commandore 64 tietokoneen. Lempipelejäni tuolla laitteella olivat mm. Defender of the Crown, Last Ninja ja Giana Sisters.


Aika: 11.-12.11. (perjantaina klo 16.00-19.00 & lauantaina klo 14.00-17.00)

Hinta: Ilmainen

Kohderyhmä: 13-18v. nuoret

Paikka: Lasten kulttuurikeskus Pikku-Aurora, Järvenperäntie 1-3, 02940 Espoo

ILMOITTAUDU TYÖPAJOIHIN TÄMÄN LINKIN KAUTTA

Taiteen edistämiskeskus tukee toimintaa.

taike_vaaka-2