[:fi]

Tervetuloa Käsityökoulu Robotin Arduino ohjelmoinnin alkeet -kurssille Kirkkonummen kirjastoon (Kirkkotori 1). Kuuden opetuskerran kurssilla opitaan ohjelmoimaan Arduino mikrokontrolleria ja tekemään yksinkertaisia interaktiivisia sovelluksia. Samalla tutustutaan erilaisiin sensoreihin (painonapit, potentiometrit, valovastukset jne.) ja elektroniikan alkeisiin. Kurssi ei edellytä aiempaa ohjelmointikokemusta, elektroniikan tuntemusta tai omia laitteita. Arduino -kehitysympäristö on avoimeen lähdekoodiin perustuva ohjelmoitava mikrokontrolleri, lisätietoa arduino.cc. Kurssin opettajana toimii mediataiteilija Jukka Hautamäki, jukkahautamaki.com. Kurssi on ilmainen.

Kaikki messiin ja otetaan koneet haltuun!

KOHDERYHMÄ: 12-18 vuotiaat nuoret.

KUUSI OPETUSKERTAA – KLO 17.00-18.30 – 20.10., 27.10., 3.11., 10.11., 17.11. ja 24.11.

ILMOITTAUTUMINEN SÄHKÖPOSTITSE:  jyrki.valto@kirkkonummi.fi

[:]