Käsityökoulu Robotti järjestää kaksi designpajaa perheille osana Designmuseon Eero Aarnio-näyttelyä!

#designpajaperheille

 

20.8. Pallo-olento – Klo 14.00-16.00
Boing! Tule katsomaan hytkyviä pallo­-otuksia ja rakentamaan omasi. Pallo­-otus ­-pajassa tutustutaan sähköön ja elektroniikkaan yksinkertaisen virtapiirin ja tärinämoottorin rakentamisen kautta. Paja sopii kouluikäisille yksin ja nuoremmille yhdessä aikuisen kanssa. Rakentaminen kestää noin 15 minuuttia. Eikun palloilemaan! Materiaalit: 5 €.

https://www.facebook.com/events/1671115476545654

17.9. Koodattuja muotoja! – Klo 14.00-16.00 
Tule tutustumaan kokeilevaan ja hauskaan digitaaliseen muotoiluun ja rakentamaan muotoja koodia kirjoittamalla. Avoimessa pajassa tutustutaan lyhyesti kolmiulotteisten muotojen luomiseen ohjelmoimalla. Paja vaatii luku­ ja kirjoitustaitoa, mutta aiempaa kokemusta ohjelmoinnista ei tarvita. Osallistuminen kestää noin 5­-10 minuuttia. Ei materiaalimaksua.

 

Pajoihin osallistuminen vaatii pääsymaksun näyttelyyn.

www.designmuseum.fi

Kuva: Paavo Lehtonen / Designmuseo