Käsityökoulu Robotti järjestää sarjan avoimia OPEN DAY -työpajoja Turussa syksyllä 2016. Manillan kuvataidekeskuksessa järjestettävissä pajoissa pääsee tutustumaan elektroniseen rakentamiseen yksinkertaisten ja hauskojen projektien kautta. Voitte valita oman kiinnostuksen ja osaamisen mukaan haluatteko rakentaa elektronisen etanan, taikakukan tai vaikkapa tärinärobotin! OPEN DAY -työpajaan voi osallistua syksyn kuluessa useampaan otteeseen tehden aina eri projektin samalla oppien joka kerta jotain uutta! Työpajat on suunnattu lapsille ja nuorille yhdessä vanhempiensa kanssa. Työpaja on ilmainen.

Aika:  Sunnuntaisin 18.9., 16.10., 13.11. Klo 10.00-13.00

Paikka: Manillan kuvataidekeskus, Itäinen Rantakatu 64

Ps. Muistakaan myös Käsityökoulu Robotin Turku Animated Film Festivalin stroboanimaatiopaja 28.8. klo 11.00-14.00! Pajassa tehdään stroboskooppikiekko-animaatioita, joiden tekniikka perustuu pyöriviin kiekkoihin ja vilkkuvaan strobo-valoon. Työpaja sopii yli 7-vuotiaille ja nuoremmille yhdessä vanhempien kanssa. Paja on ilmainen.