Käsityökoulu Robotti järjestää kevään 2016 aikana neljä avointa työpajaa kirjastoissa eri puolilla Helsinkiä. Aloitamme pajat 5.3. Viikin kirjastossa perinteisellä tärinäpiirtorobotti-työpajalla, jota seuraa kolme uutta Komponenttio! – Elektroniikan purkupajaa muissa kirjastoissa.

KOMPONENTTIO! – Elektroniikan purkupaja

Tervetuloa bongaamaan ja tunnistamaan komponentteja! Pajassa puramme vanhoja sähkölaitteita, joista irrotamme ja tunnistamme komponentteja. Pääsette tutustumaan komponenttien toimintaan ja keräämään oman elektronisen kasvion eli KOMPONENTTION!

Pajassa opetellaan myös työkalujen (mm. ruuvinväännin, kolvi) käyttöä hauskan yhdessä tekemisen kautta. Työpaja on suunnattu kaikille lapsille ja lapsenmielisille; ja sopii kouluikäisille yksin ja nuoremmille yhdessä vanhemman kanssa. Osallistujat voivat tuoda pajaan myös oman rikkinäisen laitteen purettavaksi.

 

Kevään 2016 kirjastotyöpajat Helsingissä:

5.3. Viikin kirjasto klo 11-14 (TÄRINÄROBOTTI)

19.3. Malmin kirjasto klo 12-15 (KOMPONENTTIO!) – HUOM! Eri aika kuin muissa pajoissa!

9.4. Roihuvuoren kirjasto klo 11-14 HUOM! UUSI AIKA 12-15 (KOMPONENTTIO!)

7.5. Käpylän kirjasto klo 11-14 (KOMPONENTTIO!)[:]