Käsityökoulu Robotin elektronisen askartelun opas on nyt julkaisu.

Sähkö ja elektroniikka ovat keskeinen osa jokapäiväistä elämäämme, mutta harvoin pysähdymme pohtimaan niitä. Käsityökoulu Robotin opas antaa matalan kynnyksen elektronisen askartelun malleja, ja sitä kautta vastaamaan kysymyksiin siitä, mitä sähkö oikein onkaan ja miten elektroniikka toimii. Opas on erityisesti suunnattu työskentelyyn varhaiskasvatus- ja alkuopetusikäisten kanssa, mutta sopii mainiosti myös isommillekin. Opas on ensiaskel aktiiviseen tutkimusretkeen sähkön ja elektroniikan maailmaan ja toimii mainiona media- ja taidekasvatusmateriaalina oppiainerajoja rikkoen!

Opas on tuotettu yhteistyössä Live Herring ry:n kanssa osana Mediataide kartalle -projektia.

Ilmainen PDF on ladattamissa tämän linkin kautta.
[:]