[:fi]

IMG_9370

Käsityökoulu Robotti järjestää kevään päätteeksi kolme työpajakokonaisuutta. Pajat on suunnattu opettajille ja muille kasvatusalan ammattilaisille, mutta sopivat myös muille aiheesta kiinnostuneille! Kurssien tavoitteena on antaa taitoja ja inspiraatiota rohkeasti yhdistää elektroniikkka ja ohjelmointia taidekasvatukseen ja muuhun opetukseen ainerajoja rikkoen.

Kuvaukset, tiedot kursseista ja linkit ilmoittautumiskaavakkeeseen löytyvät alta. Tervetuloa hankkimaan ideoita seuraavalle lukuvuodelle!

Lisätiedustelut kursseista: roi@www.kasityokoulurobotti.fi / puh. 0442646006

 

Opettajien Arduino-ohjelmointikurssi

Ohjelmointia, robotiikka ja käsillä tekemistä opetukseen!

Tule tutustumaan ohjelmoinnin ja elektroniikan perusteisiin sekä niiden soveltamiseen opetuksessa. Kurssilla käytämme avoimeen koodiin perustuvaa edullista Arduino-mikrokontrolleria (www.arduino.cc). Arduino yhdistää luontevalla tavalla käsin tekemisen ja rakentamisen ohjelmointiin ollen kätevä tapa opettaa ohjelmoinnin perusteita. C-pohjainen Arduino ohjelmointikieli on hyvä perusta kaikelle ohjelmoinnille, jota voidaan voidaan ohjelmoida myös Scratchiin (www.scratch.mit.edu) perustuvan graafisen ohjelmointikielen avulla. Kurssi on tarkoitettu kaikille kiinnostuneille, aiempaa kokemusta ei tarvita! Kurssin ohjaajana toimii Tomi Dufva. Koulutus järjestetään jos saamme tarvittavan määrän osallistujia.

Aika: Lauantaina 16.5. klo 10.00-16.00

Paikka: Käsityökoulu Robotti, Järvenperäntie 1-3, 02940 Espoo

Hinta: 90€

Ilmoittautaudu tästä linkistä

Materiaalina sähkö – Elektroniikka taidekasvatuksessa

Inspiraatiota elektroniikan käyttöön taidekasvatuksen materiaalina!

Työpajassa tutustutaan elektroniikkaan yhtenä taiteen tekemisen materiaalina. Tutustumme elektroniikan työtapoihin, eri komponentteihin ja teemme yksinkertaisia kytkentöjä tuottamaan valoa, liikettä ja ääntä.

Työpajassa käytetään peruskomponentteja (ledejä, transistoreita, vastuksia, kondensaattoreita, jne.) ja helposti saatavilla olevia työkaluja. Komponenttien lisäksi kokeillaan vaihtoehtoisia piirilevy-ratkaisuja (mm. erilaiset protolevyt, pahvi, freeform circuits), sekä tutustutaan laitteiden/romujen uusiokäyttöön. Paja sopii niin vasta-alkajille kuin kokeneemmillekin harrastajille. Kuvataiteen-, käsityön- ja musiikin opettajat tervetuloa!

Kurssin ohjaajana toimii Harri Vähänissi. Koulutus järjestetään jos saamme tarvittavan määrän osallistujia.

Aika: Sunnuntaina 17.5. klo 10.00-16.00

Paikka: Käsityökoulu Robotti, Järvenperäntie 1-3, 02940 Espoo

Hinta: 90€

Ilmoittautaudu tästä linkistä

 

Elektronista askartelua varhaiskasvatukseen

Elektroninen ympäristö tutuksi hauskan askartelun kautta!

Työpajassa tutustumme sähköön ja elektroniikkaan hauskojen rakennusprojektien kautta, jotka sopivat erityisesti varhaiskasvatusikäisten kanssa toteutettavaksi. Tehtävät sopivat myös vanhemmille.

Elektronista rakentelua voidaan helposti toteuttaa pientenkin lasten kanssa. Työpajassa käydään läpi helppokäyttöisiä ja edullisia elektroniikan komponentteja ja niiden yhdistämistä  askartelutarvikkeisiin.

Rakennamme työpajassa mm. led-kortin, tärinämoottoroidun piirtorobotin ja  sähköäjohtavaa muovailuvahaa. Aiempaa kokemusta ei tarvita! Kolme tuntia kestävä työpaja järjestetään kahdesti alla olevina ajankohtina.

Kurssin ohjaajana toimii Roi Ruuskanen. Koulutukset järjestetään jos saamme tarvittavan määrän osallistujia.

Aika: Tiistaina 12.5. klo 14.00-17.00 tai 13.5. klo 17.00-20.00

Paikka: Käsityökoulu Robotti, Järvenperäntie 1-3, 02940 Espoo

Hinta: 45€ (yksi 3h työpaja)

Ilmoittautaudu tästä linkistä[:en]

IMG_9370

In the spring 2015, Robotti will offer three distinct workshops aimed at teachers and others working in the education. Workshops give tools and skills to integrate electronics and programming into teaching without losing creativity.

Unfortunately more information is only available in Finnish, please contact for further info!

Kuvaukset, tiedot kursseista ja linkit ilmoittautumiskaavakkeeseen löytyvät alta. Tervetuloa hankkimaan ideoita seuraavalle lukuvuodelle!

Lisätiedustelut kursseista: roi@www.kasityokoulurobotti.fi / puh. 0442646006

 

Opettajien Arduino-ohjelmointikurssi

Ohjelmointia, robotiikka ja käsillä tekemistä opetukseen!

Tule tutustumaan ohjelmoinnin ja elektroniikan perusteisiin sekä niiden soveltamiseen opetuksessa. Kurssilla käytämme avoimeen koodiin perustuvaa edullista Arduino-mikrokontrolleria (www.arduino.cc). Arduino yhdistää luontevalla tavalla käsin tekemisen ja rakentamisen ohjelmointiin ollen kätevä tapa opettaa ohjelmoinnin perusteita. C-pohjainen Arduino ohjelmointikieli on hyvä perusta kaikelle ohjelmoinnille, jota voidaan voidaan ohjelmoida myös Scratchiin (www.scratch.mit.edu) perustuvan graafisen ohjelmointikielen avulla. Kurssi on tarkoitettu kaikille kiinnostuneille, aiempaa kokemusta ei tarvita! Kurssin ohjaajana toimii Tomi Dufva. Koulutus järjestetään jos saamme tarvittavan määrän osallistujia.

Aika: Lauantaina 16.5. klo 10.00-16.00

Paikka: Käsityökoulu Robotti, Järvenperäntie 1-3, 02940 Espoo

Hinta: 90€

Ilmoittautaudu tästä linkistä

Materiaalina sähkö – Elektroniikka taidekasvatuksessa

Inspiraatiota elektroniikan käyttöön taidekasvatuksen materiaalina!

Työpajassa tutustutaan elektroniikkaan yhtenä taiteen tekemisen materiaalina. Tutustumme elektroniikan työtapoihin, eri komponentteihin ja teemme yksinkertaisia kytkentöjä tuottamaan valoa, liikettä ja ääntä.

Työpajassa käytetään peruskomponentteja (ledejä, transistoreita, vastuksia, kondensaattoreita, jne.) ja helposti saatavilla olevia työkaluja. Komponenttien lisäksi kokeillaan vaihtoehtoisia piirilevy-ratkaisuja (mm. erilaiset protolevyt, pahvi, freeform circuits), sekä tutustutaan laitteiden/romujen uusiokäyttöön. Paja sopii niin vasta-alkajille kuin kokeneemmillekin harrastajille. Kuvataiteen-, käsityön- ja musiikin opettajat tervetuloa!

Kurssin ohjaajana toimii Harri Vähänissi. Koulutus järjestetään jos saamme tarvittavan määrän osallistujia.

Aika: Sunnuntaina 17.5. klo 10.00-16.00

Paikka: Käsityökoulu Robotti, Järvenperäntie 1-3, 02940 Espoo

Hinta: 90€

Ilmoittautaudu tästä linkistä

 

Elektronista askartelua varhaiskasvatukseen

Elektroninen ympäristö tutuksi hauskan askartelun kautta!

Työpajassa tutustumme sähköön ja elektroniikkaan hauskojen rakennusprojektien kautta, jotka sopivat erityisesti varhaiskasvatusikäisten kanssa toteutettavaksi. Tehtävät sopivat myös vanhemmille.

Elektronista rakentelua voidaan helposti toteuttaa pientenkin lasten kanssa. Työpajassa käydään läpi helppokäyttöisiä ja edullisia elektroniikan komponentteja ja niiden yhdistämistä  askartelutarvikkeisiin.

Rakennamme työpajassa mm. led-kortin, tärinämoottoroidun piirtorobotin ja  sähköäjohtavaa muovailuvahaa. Aiempaa kokemusta ei tarvita! Kolme tuntia kestävä työpaja järjestetään kahdesti alla olevina ajankohtina.

Kurssin ohjaajana toimii Roi Ruuskanen. Koulutukset järjestetään jos saamme tarvittavan määrän osallistujia.

Aika: Tiistaina 12.5. klo 14.00-17.00 tai 13.5. klo 17.00-20.00

Paikka: Käsityökoulu Robotti, Järvenperäntie 1-3, 02940 Espoo

Hinta: 45€ (yksi 3h työpaja)

Ilmoittautaudu tästä linkistä[:]