[:fi]RobotinKesaleiri2013_photo_by_Anna_Berg-59Käsityökoulu Robotti aloittaa toimintansa Turussa yhteistyössä Manillan kuvataidekeskuksen kanssa, heidän hienoissa tiloissaan Aura-joen varressa osoitteessa Itäinen Rantakatu 64.

Käsityökoulu Robotin opetuksessa yhdistyy tiede- ja taidekasvatus, digitaalisten tekniikoiden oppiminen yhdessä perinteisten kädentaitojen kanssa. Keksiminen, tutkiminen ja rakentaminen on sekä tiedettä, että taidetta. Kerhot sopivat niin tytöille kuin pojille.  Robotti pyrkii ihmettelemään ja ymmärtämään maailmaa hauskan yhdessäolon ja oman oivaltamisen kautta!

Tammikuussa 2015 Robotti aloittaa kolme viikoittaista kerhoa, jotka kokoontuvat perjantaisin kevään ajan. Kerhoissa on mahdollisuus eväiden syömiseen.

HUOM! Kaikki kerhomme ovat nyt täynnä, mutta voit ilmoittautua varasijalle! Ilmoitamme sinulle heti jos paikkoja vapautuu!

5–7-vuotiaiden kerho perjantaisin klo 17:00 – 18:00

5–7-vuotiaiden kerhossa rakennamme mm. omia elektronisia olioita, katsomme laitteiden sisälle ja rakennamme yhdessä. Tärkeintä on luovuus ja hauskanpito turvallisessa ympäristössä. Lukukausimaksu: 180€

8–10-vuotiaiden kerho perjantaisin klo 17:00 – 18:30

8–10-vuotiaiden kerhossa rakennetaan ympäristöönsä reagoivia yksinkertaisia ja ainutlaatuisia laitteita, joiden toimintaa voidaan hallita ja muokata peruselektroniikan ja yksinkertaisen ohjelmoinnin avulla. Lukukausimaksu: 190€

11–15-vuotiaiden kerho perjantaisin klo 16:00-18:00

Robotti11–15-vuotiaiden kerhossa tehdään kokeiluita ja rakennetaan toimivia laitteita. Opetus keskittyy ääneen, kuvaan, valoon ja liikkeeseen, joita lähestytään luovan elektroniikan keinoin. Kerhossa myös tutustutaan olemassa olevaan teknologiaan pintaa syvemmältä: kierrätyselektroniikkaa purkamalla opitaan laitteiden toiminnasta ja löydetään kiinnostavia osia omiin projekteihin. Ohjelmoinnista kiinnostuneet pääsevät myös ohjelmoimaan Arduino-mikrokontrollereita, joiden avulla laitteet saadaan vuorovaikutukseen ympäristönsä kanssa. Lukukausimaksu: 220€

Opettajat:

Turun käsityökoulu Robotin toiminnasta vastaavat kuvataidekasvattajat Tomi Dufva, Jari Suominen ja Olli Suorlahti.
Tomi Dufva on on valmistunut taiteen maisteriksi Norjasta, pääaineenaan taidemaalaus ja on yhdistänyt taiteeseensa elektroniikkaa ja useiden vuosien ajan. Tomi on suorittanut Aalto yliopistossa, kuvataidekasvatuksen muuntokoulutuksen ja on opettanut sekä aikuisia että lapsia. Tomi on yhdessä Roi Ruuskasen kanssa Käsityökoulu Robotin perustaja.
Jari Suominen on valmistunut taiteen maisteriksi Aalto yliopistosta pääaineenaan uusi media. Hän toimii mm. ääni- ja mediataiteilijana sekä muusikkona. Hän on pitänyt elektroniikan työpajoja ja opettanut lukuisia kursseja Helsingin yliopistossa.
Olli Suorlahti on koulutukseltaan kuvataide- ja teknisen työn opettaja (TaM), jonka harrastus elektroniikkarakentelun parissa alkoi 1990-luvun alussa, ja on vuosien varrella muuttunut työksi opettajana, mediataiteilijana, muusikkona ja yrittäjänä. Olli on opettanut peruskoulussa ja työväenopistossa, sekä n. 30:ssa luovan elektroniikan työpajassa.
ILMOITTAUDU TÄSTÄ

 

Lisätietoa Käsityökoulu Robotista

Käsityökoulu Robotti on vuonna 2012 perustettu yhdistys ja on vuodesta 2014 toiminut Espoossa, lasten taidekeskus Pikku Auroran yhteydessä. Oheisesta videosta ja kuvagalleriasta näet osan Robotissa tapahtuvasta toiminnasta.
[vimeo https://vimeo.com/88007563]

Lisätietoja: tomi@www.kasityokoulurobotti.fi

[:en]RobotinKesaleiri2013_photo_by_Anna_Berg-59Käsityökoulu Robotti aloittaa toimintansa Turussa yhteistyössä Manillan kuvataidekeskuksen kanssa, heidän hienoissa tiloissaan Aura-joen varressa osoitteessa Itäinen Rantakatu 64.

Käsityökoulu Robotin opetuksessa yhdistyy tiede- ja taidekasvatus, digitaalisten tekniikoiden oppiminen yhdessä perinteisten kädentaitojen kanssa. Keksiminen, tutkiminen ja rakentaminen on sekä tiedettä, että taidetta. Kerhot sopivat niin tytöille kuin pojille.  Robotti pyrkii ihmettelemään ja ymmärtämään maailmaa hauskan yhdessäolon ja oman oivaltamisen kautta!

Tammikuussa 2015 Robotti aloittaa kolme viikoittaista kerhoa, jotka kokoontuvat perjantaisin kevään ajan. Kerhoissa on mahdollisuus eväiden syömiseen.

HUOM! Kaikki kerhomme ovat nyt täynnä, mutta voit ilmoittautua varasijalle! Ilmoitamme sinulle heti jos paikkoja vapautuu!

5–7-vuotiaiden kerho perjantaisin klo 17:00 – 18:00

5–7-vuotiaiden kerhossa rakennamme mm. omia elektronisia olioita, katsomme laitteiden sisälle ja rakennamme yhdessä. Tärkeintä on luovuus ja hauskanpito turvallisessa ympäristössä. Lukukausimaksu: 180€

8–10-vuotiaiden kerho perjantaisin klo 17:00 – 18:30

8–10-vuotiaiden kerhossa rakennetaan ympäristöönsä reagoivia yksinkertaisia ja ainutlaatuisia laitteita, joiden toimintaa voidaan hallita ja muokata peruselektroniikan ja yksinkertaisen ohjelmoinnin avulla. Lukukausimaksu: 190€

11–15-vuotiaiden kerho perjantaisin klo 16:00-18:00

Robotti11–15-vuotiaiden kerhossa tehdään kokeiluita ja rakennetaan toimivia laitteita. Opetus keskittyy ääneen, kuvaan, valoon ja liikkeeseen, joita lähestytään luovan elektroniikan keinoin. Kerhossa myös tutustutaan olemassa olevaan teknologiaan pintaa syvemmältä: kierrätyselektroniikkaa purkamalla opitaan laitteiden toiminnasta ja löydetään kiinnostavia osia omiin projekteihin. Ohjelmoinnista kiinnostuneet pääsevät myös ohjelmoimaan Arduino-mikrokontrollereita, joiden avulla laitteet saadaan vuorovaikutukseen ympäristönsä kanssa. Lukukausimaksu: 220€

Opettajat:

Turun käsityökoulu Robotin toiminnasta vastaavat kuvataidekasvattajat Tomi Dufva, Jari Suominen ja Olli Suorlahti.
Tomi Dufva on on valmistunut taiteen maisteriksi Norjasta, pääaineenaan taidemaalaus ja on yhdistänyt taiteeseensa elektroniikkaa ja useiden vuosien ajan. Tomi on suorittanut Aalto yliopistossa, kuvataidekasvatuksen muuntokoulutuksen ja on opettanut sekä aikuisia että lapsia. Tomi on yhdessä Roi Ruuskasen kanssa käsityökoulu Robotin perustaja.
Jari Suominen on valmistunut taiteen maisteriksi Aalto yliopistosta pääaineenaan uusi media. Hän toimii mm. ääni- ja mediataiteilijana sekä muusikkona. Hän on pitänyt elektroniikan työpajoja ja opettanut lukuisia kursseja Helsingin yliopistossa.
Olli Suorlahti on koulutukseltaan kuvataide- ja teknisen työn opettaja (TaM), jonka harrastus elektroniikkarakentelun parissa alkoi 1990-luvun alussa, ja on vuosien varrella muuttunut työksi opettajana, mediataiteilijana, muusikkona ja yrittäjänä. Olli on opettanut peruskoulussa ja työväenopistossa, sekä n. 30:ssa luovan elektroniikan työpajassa.
ILMOITTAUDU TÄSTÄ

 

Lisätietoa Käsityökoulu Robotista

Käsityökoulu Robotti on vuonna 2012 perustettu yhdistys ja on vuodesta 2014 toiminut Espoossa, lasten taidekeskus Pikku Auroran yhteydessä. Oheisesta videosta ja kuvagalleriasta näet osan Robotissa tapahtuvasta toiminnasta.
[vimeo https://vimeo.com/88007563]

Lisätietoja: tomi@www.kasityokoulurobotti.fi

[:]